Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 2022

Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 2022

Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 2022

 

İnsanlık tarihinde yer edinen en eski şifalı bitki kenevirdir. Günümüze kadar uzanan şifası gereği, doğal içerikli alternatif tedavi yöntemidir. Birçok ülkede denetimli olarak üretimine izin verilen kenevir bitkisi, belli işlemlerden geçerek pek çok alanda fayda sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Mağaza raflarında yer alan ürünlerin içeriklerinde ya da yağ formatında küçük cam şişelerde satışa sunulmaktadır. Kozmetik, gıda ve sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılır.

Kenevir Yağı Nedir?

Kenevir bitkisinin tohumlarından elde edilerek kullanılan, insan sağlığına birçok fayda sağlayan yağdır. Soğuk press yöntemi uygulanarak, işlem sırasında 40-50 derece sıcaklığı geçmeden yüksek ısıya maruz kalmadan elde edilen yağın, besin değeri oldukça yüksektir. Son yıllarda kenevir yağı sağlık açısından pek çok fayda oluşturmasından dolayı kenevir yetiştiriciliği de birçok ülkede kontrollü olarak genişletilmiştir.

Kenevir Yağı Neye İyi Gelir?

Son yıllarda sağlıklı yaşam için bitkisel çözümler aranarak, en yüksek fayda sağlayan ürünlere yönelim oluşmaya başlamıştır. Özelliklede bitkisel yağlar doğal içerikleri nedeniyle en çok tercih edilen alternatif tedavi yöntemlerindendir. Doğanın gizemli yönünden faydalanarak insan hayatında yer edinen bitkisel yağlar, alternatif tıp inancı ile birleşerek kenevir yağı faydalarını doğrulamaktadır.

Kenevirin yağının elde edildiği tohumda yağ oranı yüzde %36’ dır. Besleyici değeri yüksek olan bu yağ, içeriğinde vitamin ve mineral içermektedir. Protein ve karbonhidrat oranı ise tohumun soyulma derecesine göre değişiklik göstermektedir.

Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kenevir Yağı Faydaları Nelerdir?

1940’ lı yıllardan beri kenevir bitkisinden elde edilen yağın şifasının ana vatanı Orta Asya’ dır, bu gelenek günümüze kadar sürdürülerek popüler bir yağ haline gelmiştir. Dolayısıyla, “Kenevir yağı neye iyi gelir?” sorularına da yanıt aranmaya başlanmıştır. Özelliklede kozmetik, gıda ve sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlıklı yaşam kalitesine sahip olabilmek için bitkisel çözümler arayan tüketiciler, büyük fayda sağlayan yağ içerikli ürünlere yönelim son dönemde daha da artmıştır.

Geçirilen bazı hastalıkların tedavisinde, ilaçların yan etkilerine rağmen hasta tarafından kullanılması gerekmektedir. Kenevir bitkisinden elde edilen bu yağ ilaçla tedavisi sürecinde yaşanan yan etkilerin meydana getirdiği semptomları dindirmeye yardımcı olmaktadır.

Pahalı ilaç tedavilerinde hastalar sağlığa zarar vermeyen, daha uygun fiyatlı çözümler aramaya başlar. Ekonomik ve doğal içerikli alternatif tedavi yöntemi olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Tıbbi alanda kullanılmak amaçlı üretilen kenevir yağı D vitamini içermektedir, bununla birlikte kalsiyum emilimini de hızlandıran tek bitki olma özelliğine de sahiptir. Dolayısıyla, cilt bakım ürünlerinin üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kozmetik sektöründe ve tıbbi alanda tercih edilmesinin yanı sıra gıda sektöründe de büyük yer edinmiştir. Kenevir bitkisinin tohumları yüksek ısı kullanılmadan, besin değeri korunarak elde edildiği için, gıdaların hazırlık ve pişirme aşamalarında kullanımına uygundur.

İnsan sağlığına fayda sağladığı gibi hayvanların sağlık problemlerinde de aynı etkiyi yaratması nedeniyle veteriner kontrolünde tedavi amaçlı kullanılabilir. Bu yağ pek çok araştırmayla desteklenmektedir, dolayısıyla yağ içerikli ürünlere yönelimi de giderek arttırmıştır.

Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kenevir Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Pek çok kullanım alanına sahip olan kenevir yağı, birçok hastalığın tedavi sürecinde de büyük fayda sağlamaktadır. Hastalıklara bağlı ağrıları ve ilaçların neden olduğu semptomları dindirmeye yardımcı olan bu yağ alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılan doğal içeriğe sahip bir çözümdür.

Doğanın gizemli yönünden faydalanarak insan hayatında yer edinen bitkisel yağlar, alternatif tıp inancı ile de birleşerek kenevir bitkisinin faydalarını doğrulamaktadır. Kenevir yağını kullanarak fayda sağlanan durumlar şu şekilde sıralanabilir;

•    Kanser hastaları tedavi sürecinde ağır ilaçlar kullanmaya maruz kalırlar. Bu zorlu süreç halsizlik, iştahsızlık, kusma gibi şikayetlerin artmasına neden olur. Araştırmalar, kenevir yağı kullanan hastaların semptomlarında azalma tespit etmiştir. Bağışıklığı güçlendirerek kanserli hücrelerin çoğalmasına engel olur, zorlu tedavi sürecinde ağrıları dindirmeye yardımcı olur.

•    Vücudun şeker ihtiyacını karşılayarak insülin direncini arttırır. Bu sayede kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

•    Duygu durum bozukluğu, anksiyete gibi davranışsal sağlık sorunları ile karşılaşıldığında, rahatlama amaçlı kullanılabilir. Sakinleşmeye ve olası yıkıcı etkileri önlemeye yardımcı olur.

•    Lif içerikli yapıdan çözündüğü için bağırsak sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Kabızlığı önleyerek bağırsakların aktif çalışmasını sağlar.

•    Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

•    Damarlardaki kireçlenme problemlerine iyi gelir.

•    Nörotransmitlerle etkileşime geçerek eklem ve kas ağrıları gibi kronik rahatsızlıklarkan kaynaklanan şikayetleri dindirmeye yardımcı olur.

•    Omega 3 ve Omega 6 barındıran bu yağ, anti oksidan özelliği sayesinde de hücre yenilemesi sağlayarak cildin yumuşak, parlak ve canlı görünüme sahip olmasına sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Saç derisinin nem ihtiyacını karşılayarak sağlıklı saçlara kavuşmaya yardımcı olur. Bu nedenle, birçok kozmetik ürünün içeriğinde yer almaktadır.

•    Rahatlatıcı etki oluşturması, kadınların regl dönemlerinde yaşadığı karın ağrılarına hafifletmektedir.

•    Nörotransmiterlerle etkileşime geçerek vücutta bulunan iltihaplı bölgeye etki ederek tedavisine yardımcı olur. Ağrıları dindirmeye yardımcı olur.

•    Uykusuzluk, halsizlik, mide bulantıları, iştahsızlık gibi problemler yaşayan kişilerde yağın kullanımı sonrası rahatlama yaratarak, günlük yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur.

•    Menapoz döneminde hormon dengeleyici görev üstlenir, bu nedenle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

•    Vejeteryan olan kişiler, hayvansal gıdalardan alamadıkları günlük protein ihtiyaçlarını karşılayamamaları nedeniyle, yüksek protein içerikli kenevir tohumundan elde edilen yağ sayesinde besin takviyesi sağlanmaktadır.

Son yıllarda sağlıklı yaşam için bitkisel çözümler aranmaktadır ve yüksek fayda sağlayan ürünlere yönelim giderek artmaktadır.

Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kenevir Yağı Nerelerde Kullanılır?

Omega 3 ve Omega 6 barındıran bu yağ, anti oksidan özelliği sayesinde de hücre yenilemesi sağlayarak cildin yumuşak, parlak ve canlı görünüme sahip olmasına yardımcı olur, yaşlanma süresini geciktirir. Bu nedenle, cilt bakım ürünlerinde, saç bakımında, gıda sektöründe, bağırsak rahatsızlıklarında ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Market raflarındaki ürünlerin birçoğu kenevir içerir. Gerektiğinde makyaj temizlemek, saç maskesi yapmak içinde direkt olarak kullanılabilen bu yağ şifa niyetine ağız yoluyla gıda takviyesi amaçlı da kullanılabilir.

Yağın üretim aşamasında, dip kısmında biriken tortu karanlık ve serin bir yerde muhafaza edilerek şişelenir. Geriye kalan tortular ise besleyici değeri yüksek olması nedeniyle köpek mamalarında kullanılmaktadır. İnsan sağlığına büyük fayda sağlayan bu yağ, pek çok araştırmayla desteklenmesinden dolayı hayvanların sağlık problemlerinde de tercih edilmektedir.

Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Kenevir Yağı Nasıl Kullanılır?

Sürekli kullanılan şampuan, krem, jel, temizleme sütü gibi pek çok ürün içeriğinde kenevire rastlamak mümkün. Bu yağ koyu renkli küçük şişelerde muhafaza edilerek satışa sunulmaktadır. Sürekli satın alınan belli başlı ürünlerin içeriğine göz attığınızda rastlamanız mümkün.

Hastaların kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekmektedir. Başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim durumu ile karşı karşıya kalınabilir bu nedenle doktordan bilgi edinilmelidir. Herhangi bir hastalığa sahip değilseniz vücut direncini arttırmak amaçlı, günlük gereken dozda kullanılmanızda bir sakınca yoktur.

Kaşık ile içmek tercih edilmiyorsa, salataların içine karıştırılarak tüketmekte iyi bir tercih olacaktır. Isı işlemine maruz kalmayan yemekler ile de kullanım sağlanabilir.

Koyu renkli şişelerde ve serin bir ortamda muhafaza edildiği takdirde depolama süresi de uzatılabilir. Dondurarak muhafaza etmekte doğru bir tercih olabilir.

CBD hakkında bilgi sahibi olmak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *